Öne Çıkanlar haber usak sportif Zekanın Yeni Mali Destek Projeleri Tanıtıldı uşak üniversite Zambiya Milli Eğitim Bakanlığı Burs Komitesi Başkanlığından Ziyaret

1 bağış 1 çok hayat demek

Uşak Kronik Böbrek Rahatsızlığı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği 3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası’na dikkat çekmek amacıyla düzenlediği ‘Organ Bağışı ve Nakli Semineri’ Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. İstinye Üniversitesi Liv Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan, Uzm. Dr. H. Bora Uslu ile Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan’ın organ bağışı ve nakli konusunda önemli bilgiler aktardığı seminere, Uşak ve etrafında nakil hakkında bilgi almak isteyen birçok katılımcı hazır bulundu.

İlk olarak kürsüye çıkan Uzman Dr. H. Bora Uslu, "3-9 Kasım Organ Bağışı haftası oluyor. Bu hafta boyunca organ bağışı ve organ nakli ile ilgili bilgilendirme etkinlikleri ve programları yapılıyor. "Her bağış, yeni bir hayattır" sloganı ile farkındalık yaratılan organ bağışı, bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi oluyor" diyerek şöyle anlattı;

ORGAN NAKLİ NEDİR?

Vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üslenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

ORGAN BAĞIŞI NEDİR?

Bir kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesidir.

NAKİL YAPILABİLECEK DOKU VE ORGANLAR HANGİLERİDİR?

Ülkemizde nakil yapılan organlar:

-Böbrek

-Deri

-Karaciğer

-Kalp

-Akciğer

-Pankreas

-İncebağırsak

Nakil yapılan dokular ise;

-Kemik

-Kemik iliği

-Kornea

-Kalp kapağı

Konularında katılımcılara bilgi verdi. Son olarak Dr. Uslu; "Halkımızın bilinçlenmesi ve kadavra için gönüllü olması çok önemli" dedi.

İstinye Üniversitesi Organ Nakli Koordinatörü Ayşe Özkan öncelikle kendi konusunda bilgiler verdi. Organ Naklinin bir ekip işi olduğunu söyleyen Özkan, "Kendi adıma koordinatörlerin en zor işinin beyin ölümü gerçekleşen bir bireyin yakınlarından organlarını istemek ve ikna etmek olduğunu söyleyebilirim" dedi. Özkan organ nakli konusunda;

HER ÖLÜMDEN SONRA ORGANLAR ALINABİLİR Mİ?

Organ bağışı yapılsa bile her ölümden sonra organ nakli mümkün değildir. Örneğin evde yada yolda vefat eden bir kimse bağış kartı ve ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Yani sıkça duyduğumuz deprem ve felaketlerden sonra cesetlerin organlarının alınması gibi bir durum söz konusu değildir.

BİR ORGAN HERKESE NAKLEDİLEBİLİR Mİ?

Bir organın hiçbir özellik aranmadan herhangi birine nakledilmesi söz konusu değildir.Organ naklinde alıcı verici olacak kişilerin doku uyumları önem arz etmektedir. Alıcı ve vericinin doku uyumları testlerle belirlenir en yüksek doku uyumunda cerrahi işlem gerçekleştirilir. Ayrıca doku uyumunun yanı sıra nakille verilen bağışıklık önleyici ilaçlarla (İmmunsuppresive) ameliyat başarısı yükselir.

KİŞİ ÖLMEDEN ORGAN NAKLİ KARARI ALINABİLİR Mİ?

Tıpta en temel ilke her bireyin kendi yaşam hakkı olduğu ve trilyonda bir yaşama dönüş şansı bile olsa bu şansın sonuna kadar kullanılması gerektiğidir. Hiç kimse için nasıl olsa ölecek tabiri kullanılamaz. Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından tıbbi ölüm kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez" diyerek söylemine son verdi.

İstinye Üniversitesi Liv Hospital Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ayhan Dinçkan; "Organ bağışı hayat kurtarmak için çok önemli. Biz doktorlarında en büyük isteği canlı vericiden karaciğer ve böbrek nakli yapmak değil. Önceliğimiz yılda ülkemizde gerçekleşen 2 bin beyin ölümü ile vefat eden bireylerin yakınları tarafından bağışlanması. Bizim toplumumuzda canlı iken yakınımıza organ vermeği ölüm sonrası bağışlamaktan kolay geliyor. Her konuda olduğu gibi organ bağış konusunda duygularımızın ağırlığında kalıyoruz" diye konuştu. Dinçkan sonrasında;

DİNEN BİR SAKINCA VAR MIDIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ bağışını insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlanmıştır. 6.3.1980 tarih 396 sayılı kararı ile organ naklinin caiz olduğunu bildirmiştir. Diğer islam ülkelerinde de ve bütün büyük dinlerde de benzer kararlar mevcuttur. Kur'an-ı Kerim'de de (Maide Suresi, Ayet 32) " KİM BİR KİMSEYE HAYAT VERİRSE, ONUN SANKİ BÜTÜN İNSANLARA HAYAT VERMİŞÇESİNE SEVAP KAZANACAĞI " beyan olunmuştur.

NEREYE-NASIL ORGAN BAĞIŞI YAPABİLİRİM?

-İl Sağlık Müdürlüğü

-Hastaneler

-Organ nakli yapan merkezlere

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler yukarda belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir.

ORGAN BAĞIŞI İÇİN YAŞ SINIRI VE ÖZELLİK ARANIYOR MU?

18 Yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir ve organ bağışı kartı sahibi olabilir" şeklinde konuştu.

Daha sonra hastalar ve katılımcılardan soru alan ekip toplantı sonrası hastalar ile kokteyl de bir araya geldi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.